Załogi samolotów tracą dane lokalizacyjne, ktoś zakłóca systemy lotnicze

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W ostatnich miesiącach dziesiątki komercyjnych samolotów pasażerskich latających nad częściami Bliskiego Wschodu zgłosiły poważny problem polegający na fałszowaniu systemów nawigacyjnych. Analizy wykazały, że w ciągu pięciu tygodni odnotowano 50 raportów o fałszowaniu sygnału GPS, co powoduje, że piloci są oszukiwani, myśląc, że znajdują się w innej pozycji niż są w rzeczywistości.

 

Zjawisko to jest uważane za formę inteligentnego "spoofingu", co oznacza celowe fałszowanie sygnałów, aby wprowadzić w błąd odbiorniki GPS. Takie działania mogą mieć poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa lotów, ponieważ zakłócają normalne działanie systemów nawigacyjnych.

 

Zidentyfikowano różne scenariusze i strefy fałszowania na Bliskim Wschodzie, które zostały zilustrowane na mapie. Wśród raportowanych incydentów znalazły się przypadki całkowitych awarii nawigacji, fałszywych odczytów pozycji GPS oraz zakłóceń w działaniu inercyjnych systemów pokładowych.

 

Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) zaleca, aby amerykańscy cywilni operatorzy przelatujący przez te regiony monitorowali regionalne NOTAM-y i uważnie monitorowali działanie wyposażenia statku powietrznego pod kątem jakichkolwiek rozbieżności lub anomalii. Trwają prace nad systemami do wykrywania problemów z funkcjonowaniem i spoofingu, w tym nad systemem OSNMA (Open Service Navigation Message Authentication) opracowywanym przez Europejską Agencję Kosmiczną w ramach projektu Galileo.

 

Ta sytuacja podkreśla wagę nieustannego rozwoju i aktualizacji technologii nawigacyjnych oraz potrzebę zwiększonej świadomości i gotowości na możliwe zagrożenia związane z fałszowaniem danych nawigacyjnych.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika puioyi

nic nowego, stosuje sie to na

nic nowego, stosuje sie to na potęgę (ostatnio iran tak przechwycił drona usa)

dlatego są systemy unii europejskiej, chin, rosji i powoli inne kraje zaczynają używać swoich systemów choć nie są powszechne.

Jest też pomysł by używać wszystkich satelitów (od starlinków po stare zsrr) jako swoistej mapy. satelitów w grobowcach (poniżej geostacjonarnych orbit) itp.

działa to dobrze o ile satelity nadają, jeśli nie nadają (nie ważne co, sam fakt nadawania się liczy) jest dużo gorzej ale też się da.

Skomentuj