U wybrzeży Australii odkryto nowy gatunek rekina z ludzkimi zębami

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Wodne głębiny naszej planety, mimo wieloletnich badań, wciąż skrywają nieodkryte tajemnice i niewyjaśnione fenomeny. Wydaje się, że każdy nowy rejs badawczy przynosi odkrycia, które zmieniają nasze postrzeganie tego, co kryje się pod falami. Takim właśnie zaskakującym odkryciem stało się niedawne spotkanie naukowców z Australii Zachodniej z niespotykanym dotąd gatunkiem rekina, którego unikalna cecha polega na posiadaniu zębów przypominających ludzkie.

 

Podczas rutynowego badania siedlisk morskich, naukowcy natrafili na nietypowego mieszkańca głębin, który wyróżniał się spośród innych rekiniaków. Było to zwierzę należące do rzędu Heterodontiformes, wcześniej znanego z dziewięciu gatunków. Dzięki analizie genetycznej naukowcy byli w stanie potwierdzić, że mamy do czynienia z zupełnie nowym, dziesiątym gatunkiem z tego rzędu, który został już nazwany malowanym rekinem rogatym.

 

Nowoodkryty gatunek posiada białą skórę ozdobioną 22 ciemnobrązowymi paskami i siodłami. Choć wygląda podobnie do innych rekinów z tego rzędu, różni się pewnymi szczegółami na pysku i w okolicach skrzel. To, co jednak uczyniło go prawdziwą sensacją w środowisku naukowym, to niespotykane, ludzkie zęby trzonowe, które umiejscowione są zaraz za typowymi ostrymi zębami rekina. Wyobraźcie sobie uśmiech rekina, który nie tylko przerazi, ale jednocześnie przypomni człowieka.

 

Tego typu odkrycia podkreślają nie tylko ogromną różnorodność życia morskiego, ale także niezmierzone pole do dalszych badań i niespodzianek, które czekają na naukowców w mrocznych głębinach oceanów. Różnorodność biologiczna, jaką obserwujemy w ekosystemie morskim, jest kluczem do zrozumienia procesów ewolucyjnych, adaptacji i interakcji międzygatunkowych. Nowo odkryty malowany rekin rogaty będzie z pewnością przedmiotem wielu badań w najbliższych latach, które dostarczą cennych informacji na temat jego roli w ekosystemie, sposobu odżywiania czy nawet procesów ewolucji, które doprowadziły do tak niezwykłej morfologii zębów.

 

Odkrycie to jest przypomnieniem, że oceany wciąż skrywają tajemnice, które czekają na odkrycie. Jest też świadectwem tego, jak wiele możemy się jeszcze nauczyć, obserwując i badając życie w morskich głębinach. Oby przyszłe ekspedycje naukowe przyniosły równie fascynujące wyniki, które pozwolą nam lepiej poznać i zrozumieć ukryte pod wodą cuda naszej planety.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Medium

Ponoć na zatopionych

Ponoć na zatopionych kontynentach prowadzono doświadczenia z krzyżowaniem różnych istot. Kontynenty zatopiono, ale widać jakieś istoty zostały.

Teraz chyba jednak łatwiej o ludzi z zębami rekina niż rekiny z ludzkimi zębami.

Portret użytkownika wiktor wektor

Jak się prowadzi

Jak się prowadzi doświadczenia genetyczne to po wszystkim co najwyżej laboratorium/fabrykę się burzy a nie kontynent zatapia, co z resztą jest niemożliwe. Czy naprawę uważasz że ten rekin to jakaś tam pozostałość hybryd niewiadomego pochodzenia ? Zęby podobne ludziom i świnie mają i konie i wiele innych zwierząt przeżuwających pokarm. Poprostu u ryb to niespotykane bo one mają co najwyżej zęby tnące ale to nie znaczy, że ktoś go musiał sztucznie "stworzyć". Wyspy mogły się zatapiać w wyniku procesów geologicznych - co często miało miejsce - poziom wód mógł wzrastać co również jest faktem. A starożytne zatopione ruiny znajduje się na wybrzerznych fragmentach dna a nie na pełnym oceanie czy morzu, co ową tezę potwierdza. Skoro na stałym lądzie powstają zapadliska pochłaniające całe osiedla to i na morzu mogło sie coś podobnego stać zatapiając jakąś wyspę.

Portret użytkownika Medium

Czy naprawę uważasz że ten

Czy naprawę uważasz że ten rekin to jakaś tam pozostałość hybryd niewiadomego pochodzenia ?

Nie podoba mi się takie podejście. Jeśli stawiam jakąś tezę, to nie znaczy, że jestem święcie przekonana do jej słuszności.

Po Twoim pytaniu natomiast, oraz po innych Twoich uwagach do moich postów, jestem święcie przekonana, że badasz, z kim masz do czynienia.

Portret użytkownika wiktor wektor

Nie jestem "badaczem"

Nie jestem "badaczem" ludzkich osobowości, które same w sobie mnie nie interesują. Czy mam rozumieć że zamiast kulturalnie sprecyzowanego pytania drążącego wskazany temat, wolałabyś ostre skarcenie w stylu: - "głupia jesteś i nie znasz się" ? Bo ja wolę dopytać i postarać się zrozumieć czyjś tok rozumowania zamiast na wstępie odrzucić go z pogardą i wstrętem.

Sama prowokujesz pewne zachowania wysuwając bzdurne tezy, których nawet nie chcesz bronić. I weź tu zrozum kobietę...?

Portret użytkownika Medium

Sama prowokujesz pewne

Sama prowokujesz pewne zachowania wysuwając bzdurne tezy, których nawet nie chcesz bronić.

Korzystne jest, by jakiekolwiek zabiegi skłoniły ludzi do samodzielnej reinterpretacji, samodzielnego myślenia.

P.S. A teraz wiktor wektor usuń swój post.

Portret użytkownika wiktor wektor

internterpretacji

internterpretacji

Nie znam takiego słowa - poza tym odwracasz "kocicę" ogonem unikając odpowiedzi, która w tym przypadku z oczywistych względów byłaby dla Ciebie niewygodna i ja to rozumiem ale nie sam fakt unikania. 

Skomentuj