Niebo nad Hiszpanią, Włochami i Brazylią rozbłysło blaskiem meteorów

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Niebo nad wschodnią Hiszpanią rozbłysło w piątkowy wieczór za sprawą imponującego meteoru. Mieszkańcy prowincji Tarragona i Castellón mogli podziwiać jasny, niebieski ślad świetlny, jaki pozostawił po sobie ten kosmiczny gość. Tego rodzaju zjawiska zachodzą, gdy cząstki skalne lub metaliczne pochodzenia pozaziemskiego wchodzą w atmosferę Ziemi.

 

Podobne widowisko miało miejsce również dwa dni później, 23 marca, nad Włochami i sąsiednimi krajami. Amerykańskie Towarzystwo Meteorytowe otrzymało aż 31 zgłoszeń od obserwatorów, którzy widzieli wtedy na niebie ognistą kulę. Relacje naocznych świadków oraz pojedyncze nagranie wideo i zdjęcie potwierdzają tę spektakularną obserwację.

 

Niespełna tydzień później, 26 marca, meteor rozbłysnął na nocnym niebie pięciu miast w południowym regionie Brazylii. Kamery systemu Clima ao Vivo i Bramon zarejestrowały ten niezwykły widok, który rozegrał się wczesnym rankiem.

 

Zjawiska tego typu, choć niepokojące, są w istocie dość powszechne. Każdego roku setki, a nawet tysiące meteorów wpadają w ziemską atmosferę, a część z nich staje się widoczna gołym okiem. Niekiedy, jak w opisanych przypadkach, ich przejście przez niebo wywołuje prawdziwe poruszenie wśród obserwatorów. Choć większość tego rodzaju obiektów spala się w atmosferze, część z nich dociera do powierzchni Ziemi, tworząc kratery bądź rozpadając się na mniejsze fragmenty.

Warto podkreślić, że obserwacje meteorów, a także badanie ich pochodzenia i właściwości, mają istotne znaczenie naukowe. Dostarczają bowiem cennych informacji na temat struktury i składu Układu Słonecznego, a także procesów zachodzących w kosmosie. Dzięki nim naukowcy mogą lepiej zrozumieć historię ewolucji naszej planety i całego systemu planetarnego.

 

Wśród najciekawszych aspektów badań nad meteorami znajduje się kwestia ich wieku i składu chemicznego. Analiza tych parametrów pozwala ustalić, z jakich części Układu Słonecznego dany obiekt pochodzi. Niektóre meteory mogą być bowiem pozostałościami po zderzeniach planet lub innych ciał niebieskich, które miały miejsce miliardy lat temu. Innymi słowy, stanowią one swoiste "okruchy" historii naszego kosmicznego sąsiedztwa.

 

Równie fascynujący jest proces, w którym meteory wnikają w atmosferę Ziemi. Nagłe tarcie o powietrze powoduje gwałtowne nagrzewanie się obiektu, co z kolei prowadzi do jego stopniowego rozpadu lub całkowitego spalenia. Zjawisko to można porównać do płonięcia komety, której jądro sublimuje pod wpływem promieniowania słonecznego, tworząc charakterystyczny warkocz.

 

Warto również wspomnieć, że niezwykłe zjawiska niebieskie, takie jak przelot meteorów, od zawsze budziły wyobraźnię ludzi. Już w starożytności obserwacje tego typu obiektów były interpretowane w różnorodny sposób - od zwiastunów nadchodzących wydarzeń po manifestacje gniewu bogów. Współcześnie, choć nasza wiedza na ten temat znacznie się poszerzyła, meteory wciąż fascynują obserwatorów, dostarczając im niezapomnianych wrażeń wizualnych.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika syriues

Co do komety,to porównanie

Co do komety,to porównanie wyssane z palca .po pierwsze kometa wlatuje w nasz uklad(jezeli taki istnieje)slonce roztapia lód z którego ona jest zbudowana.fakt może posiadać skalista formę,ale nikt komety nie złapał a taka kometa haleya powraca i nadal żyje. Takze dla mnie jako zwykłego obserwatora ,jest to tajemnicze zjawisko.

Portret użytkownika wiktor wektor

Dla ciebie wszystko czego nie

Dla ciebie wszystko czego nie jesteś w stanie zrozumieć jest tajemnicze.. tak jak dla twojego kolegi niżej. On również ma swoje wyobrażenia rodem z Narnii. Obaj powinniście uwolnić świat od swojego istnienia, bo tylko zużywacie zasoby.

Portret użytkownika Bartosz Maski

Teoria o nagłym tarciu o

Teoria o nagłym tarciu o atmosferę czeka na obalenie bo cężko jest zapłonąć od chłodzenia. Samoloty regularnie by sięścierały gdyby było wysokie tarcie. Samochody też nie rdzewieją na skutek tarcia o tlen. Myślę, że zarówno rdzewienie jak i płonięcie meteorytów są to zjawiska energetyczne. A jeśli tak to płonięcie meteorytów to byłaby to manifestacja energii kosmosu. Fizycy powinni podrapać się po głowie... Albo potrzeć glacą o atmosferę. 

Portret użytkownika Bartosz Maski

Nikola Tesla nie potrzafił

Nikola Tesla nie potrafił dokładnie powiedzieć czym jest eter ale obstawał przy tym, że eter istnieje i z powodzeniem potrafił czerpać z eteru energię. Moim skromnym zdaniem temat płonięcia meteorytów w atmosferze jest powiązany z tematem eteru. Zaciekła obrona starych ugruntowanych teorii jest niemądra bo blokuje nowe pomysły. Kontrargumenty są dobre i potrzebne, ale nie ma powodu nikogo wyśmiewać 

Temat eteru koniecznie trzeba rozwikłać bo to jest w interesie nas prawie wszystkich a nie jest w interesie bardzo nielicznych. Jest to temat, który należy rozwikłać publicznie i za darmo. Bez patentów i bez tajemnic. 

Portret użytkownika Endymion

"Temat eteru koniecznie

"Temat eteru koniecznie trzeba rozwikłać bo to jest w interesie nas", tak jak piszesz NAS, ale nie UNYCH. Świat jest energetyczny, w koło nas jest mnóstwo darmowej energii. Wolna energia oznacza wolnośc od systemu, a system potrzebuje niewolników.

Spójrzmy na sztandaty polityczne z hasłami jak: równość, wolnośc, demokracja, prawo i sprawiedliwośc, a zauważamy tylko, że są to tylko frazesy, w celu otumaniania nas i niewolenia. Taki Kluczyk nie umarł, a jest uznany za zmarłego, taka księzna Kate umarła, a jest uważana za żywą, a taki Ziobro zdrowy złodziej jest ponoć chory.. Tusk 100 konkretów na 100 dni przerobił na ponad 100 ministrów, śmieje się ze swoich wyborców tak ordynarnie, że pluje na nich, a ci nadal szczęśliwi, że zamienili jednych złodzieji na drugich.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika emel

Bartosz Maski wrote: Samoloty

Bartosz Maski wrote:
Samoloty regularnie by sięścierały gdyby było wysokie tarcie.
Te, które latają szybko nagrzewają się do wysokich temperatur. Patrz: SR-71 albo Concorde. Za nagrzewanie się takich szybkoporuszających przedmiotów w atmosferze nie odpowiada tarcie, a zwiększanie temperatury powierza na skutek zwiększania ciśnienia: powierzchnia samolotu poruszając się z dużą prędkością powoduje, że powietrze przez samolotem (lub innym obiektem jak np. kasuła kosmicza albo wahadłowiec) ulega kompresji, a to z koleji prowadzi do nagrzewania się samego powietrza (podobnie jak w pompce rowerowej podczas pompowania albo w cylindrach silnika spalinowego). 

Unikalne zdjęcia z tego zjawiska ostatnio SpaceX opublikował w ramach swojego testowego lotu: https://youtu.be/JX1LTw48ymQ?si=4rbVGMRBdyiYNXjA&t=195. Tutaj powietrze nagrzewa się do takich temperatur, że zaczyna samo emitować światło widzialne. Zauważ że światło jest emitowane z samego powietrza, a nie z powierzchni rakiety.

 

Jeśli natomiast mowa o chłodzeniu takiego obiektu przez powietrze, to wydajność tego chłodzenia zależy od powierzchni zewnętrzej (patrz żebrowanie grzejników, radiatorów, chłodnic, by zwiększyć tę powierzchnię). Samolot ma stałą niezmieniającą się powierzchnię zewnętrzną, podczas gdy nagrzewanie występuje mocniejsze przy wyższych temperaturach. Dopóki pojazd mniej otrzymuje energii w postaci ciepła niż zabiera chłodzenie powietrzem, powierzchnia się będzie ochładzać. Ale powyżej pewnych prędkości (zależnych od temperatury powietrza, gęstości atmosfery, kształtu kadłuba i prędkości względem powietrza) powietrze przed kadłubem jest bardziej gorące niż sam kadłub, więc nie ma jak go chłodzić. 

Portret użytkownika spokoluz

jest okazja aby sie wykazać

jest okazja aby sie wykazać wiedzą ze stron nasa - jak hipersoniczne rakiety chłodzą podniesienie teperatury z powodu podniesienia ciśnienia czołowego , powodującego podniesienie temperatury do granic aż świecą ?

Nie znam się ale ty się znasz na tym emel - gdyby nie miała chłodzenia to przy prędkości 15 macha ( mam nadzieje , że poprawinie gramatycznie bo sie doczepi do gramatyki ) świeciałby jak gwiazda a każdy system radarowy oparty na różnicy temperatur widziałby ją .

 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika emel

spokoluz wrote: jak

spokoluz wrote:
jak hipersoniczne rakiety chłodzą podniesienie teperatury z powodu podniesienia ciśnienia czołowego , powodującego podniesienie temperatury do granic aż świecą ?
Krawędzie natarcia są pewnie zbudowane z materiału (tytan?), który po prostu wytrzymuje odpowiednie temperatury przez wystarczająco długi czas. Rakieta jest urządzeniem jednorazowym, więc może się topić w czasie lotu, ważne, by wytrzymała te klika lub kilkanaście minut lotu. SR71 takie fragmenty poszycia wystawione na największe temeratury miał zrobione z tytanu, które po prostu nagrzewały się do wysokich temeperatur i je wytrzymywały. Promy kosmiczne były od spodu pokryte płytkami ceramicznymi, które również wytrzymują takie temperatury (podobnie jak ta rakieta od SpaceX, którą pokazywałem powyżej). Odpadnięcie takich płytek od poszycia było przyczyną katastrofy promu Columbia w 2003 roku. Kapsuły kosmiczne powracające z orbity albo z Księżyca wchodzą w atmosferę stroną, która jest rónież pokryta specjalną warstwą, która chroni resztę od temperatur. Jeśli kapsuła jest jednorazowa (misje Apollo, łaziki marsjańskie) tarcza również jest jednorazowa (https://pl.wikipedia.org/wiki/Os%C5%82ona_termiczna

spokoluz wrote:
gdyby nie miała chłodzenia to przy prędkości 15 macha ( mam nadzieje , że poprawinie gramatycznie bo sie doczepi do gramatyki ) świeciałby jak gwiazda a każdy system radarowy oparty na różnicy temperatur widziałby ją
Chyba jeszcze nie ma rakiet poruszających się tak szybko. Być może same głowice montowane w rakietach balistycznych osiągają takie prędkości, ale patrz wyżej: buduje je się z materiałów, które wytrzymują te temperatury przynajmniej prez jakiś niedługi czas (nie wiem, ile trwa samo opadanie przez atmosferę głowicy pocisku balistycznego - pewnie kilka minut maksymalnie).

spokoluz wrote:
świeciałby jak gwiazda a każdy system radarowy oparty na różnicy temperatur widziałby ją
Nie jest niczym nadzwyczajnym wykrycie takiego pocisku w podczerwieni. To chyba najskuteczniejsza metoda ich wykrywania. To nie jest radar, tylko czujnik optyczny wykrywający podczerwień. Podbony do tych montowanych w telewizorach sterowanych pilotem (tylko bardziej wyszukany i dokładny). Jeśli świeci tak, że widać gołym okiem, nie trzeba wtedy poczerwieni, a czujnik na zwykłe światło (chociaż i tak się stosuje podczerwień). Radarem tez można wykryć taką rakietę, chociaż plazma wytwarzająca się wokół takiego pocisku może pochłaniać pewne częstotliwości fal radiowych, więc zależy od radaru, prędkości obiektu etc.

Portret użytkownika Bartosz Maski

Jeżeli się nagrzewa to jest

Jeżeli się nagrzewa to jest to zjawisko energetyczne -może gdy powietrze świeci to oznacza że zostało silnie zjonizowane.  Artykuł mówi, żę to przez nagłe tarcie o atmosferę. Więc może na szyczycie atmosfery jest szorstkie powietrze? Bo  w rzadkiej atmosferze to tam raczej kompresji nie ma. 

A przy okazji nie wiesz może gdzie sie podział mój trol wektor? Miał być aktywny a zapomina o swojej roli. Jak on się włączy to wyjaśni wszystkim to ścierne powietrze.

Jak powietrze jest ścierne to meteoryty powinny spadać oszlifowane jak brylanty.

 

Portret użytkownika wiktor wektor

Idioto przestań bredzidź te

Idioto przestań bredzidź te bzdury i mącić ludziom w głowach bo i tak durni tu nie brakuje co widać po plusach jakie ci dają te głomby. Już ci gamoniu *emel* wszystko wytłumaczył a ja.. już nikomu niczego tłumaczyć nie będę. Szkoda moich słów dla kretynów, takich jak ty do których NIC nie trafia i co by tobie i im nie powiedzeć to i tak gówno z tego. 

Portret użytkownika Bartosz Maski

Proszę bardzo... Znalazł się

Proszę bardzo... Znalazł się trol marnotrawny...!! Gdzie byłeś jak miałeś trollować?! Przyznaj się! Zachlałeś?!! Jesteś chociaż ogolony dzisiaj? Co to było? Pijacki urlop czy sezon godowy wektorów się zaczął?

Jak chcesz być moim antybohaterem to musisz być aktywny. Masz być non stop i non stop masz pluć jadem. Pociskać mi od idiotów itd. Sam wiesz co robić, co cię będę uczył sztuki trollowania.

Dobra. Uspokoiłem się. Popracuj tylko nad swoją kulturą bo z tymi idiotami to ci słoma z butów wystaje a powinno ci wystawać siano z kieszeni...

Więc twierdzisz, że świecenie i ogrzewanie to nie jest zjawisko energetyczne... Hmm.... Co ci mam poradzić...???

I że powietrze jest ścierne... A jaki jest współczynnik tarcia powietrza? I nie myl mi z oporem powietrza bo według tej logiki to olej miałby bardzo duży współczynnik tarcia bo stawia opór. 

Portret użytkownika wiktor wektor

Robisz z siebie idiotę i

Robisz z siebie idiotę i pośmiewisko to czemu się dziwisz ? Przeciez obaj wiemy że nie interesuje cię zrozumienie czegoś ani tymbardziej wyjaśnienie, które czy to ja czy ktoś inny napisze, bo ty masz swoje fiu bzdziu w głowie i wydaje ci się "że wiesz". Posłuchaj co ja tobie mam do powiedzenia: jesteś z tego rodzaju którym trzeba mocno potrząsnąć by trybiki się zazębiły - dlatego dosadnie cię tu określam, bo nie dość ześ sam durny to jeszcze innym łatwowiernym głombom wpychach swoją sieczkę, więc nie marudź. 

To ty twierdzisz że "powietrze jest szorstkie" i inne tego typu bzdury nie warte skomentowania, więc nie wciskaj mi że ja coś tam twierdzę..

*emel* bardzo ładnie ci napisał i co... jajco.. dalej swoje pitolisz ! No to ci powiem tak.. czym jest powietrze ? Gazem.. czym jest gaz materią rozrzedzoną siłami odpychania międzyatomowego - nadąrzasz ? No to teraz się skup (ale inaczej niż to robisz rano..) ,obiekt szybko lecący w otoczeniu dowolnego gazu (powietrze jest ich mieszaniną) nagrzewa się od TARCIA o te atomy gazu.. bo wynikająca z prędkości lotu siła tarcia o te pojedyncze atomy jest WIĘKSZA niż efekt odbierania energii cieplnej (wiesz wogóle czym ona jest ?)  przez te same atomy od powierzchni samolotu, bolidu, czegokolwiek. 

A trollem to jesteś TY SAM bo pierdzielisz głupoty zasrywając ludziom (tym którzy nie myślą) umysły, przyczyniając się do ich ogłupienia. Gdybyś nie był pajacem itd. to zapytałbyś: jak to się dzieje że..., dlaczego jest tak a tak.., co powoduje że.. I wtedy ja albo *emel* lub ktoś jeszcze inny mógłby ci wtedy odpowiadając wszystko jak człowiekowi wyjaśnić. Ale ty nie chcesz wiedzieć tylko propagować swoje UROJENIA nie dając nikomu prawa do ich obalenia ! Napisałeś przecież:

Forum jest od tego by poddawać w wątpliwość podawane nam "prawdy".

Oraz:

..że plusy i minusy są dla czytelników.

A ty to niby kim tu jesteś ? - wykładowcą, publikatorem ? Otóż nie.. jesteś zwyczajnym cztelnikiem, który nie dość że sam nie rozumie to jeszcze ma czelność ogłupiać innych i "odżegnywać od czci i wiary" tych którzy mimo wszystko chcieli tobie coś tam wytłumaczyć. 

Ja nie jestem od tego by akurat twoje bzdury komentować.. czasem to robię ale jako "anonim" moje wypowiedzi ukazują się losowo, albo wcale. A ty jesteś głombem który tego nie rozumie i jeszcze pyskuje bo "miałem czelność" powiedzieć że BREDZISZ. Tobie podobnych jest tu mnóstwo.. pomyleńców.. którym się wydaje że cały świat ich oszukuje a oni "znają prawdę". 

Odpowiadałem ci tu, pisałem co i jak, wyjaśniałem i co ?!  https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/nowy-startup-gwarantuje-ze-w-kosmos-polecimy-tanio-balonem

Niech sobie wszyscy zainteresowani odświerzą pamięć lub sami zobaczą jakie pierdoły wypisuje ten, który mieni się "adeptem wyższej uczelni".

Opór powietrza chłopaczku to właśnie TARCIE - a ty NIEUKU (!) nie rozumiesz tych pojęć, myląc je i stosując zamiennie. Tarcie, gęstość, lepkość, wyporność, o grawitacji i siłach jej towarzyszących to nawet nie wspomnę. I co gorsza "studenciku" nawet nie umiesz się poprawnie wysłowić !

I nie myl mi z oporem powietrza..

To zaledwie fragment twoich popisów lingwistycznych.. co to niby ma być..?... po jakiemu to jest ??? Ty powinieneś podrzeć swoje dyplomy i zapisać się do 1 klasy szkoły podstawowej.. i może na starość coś by w głowie zostało. 

Strony

Skomentuj