Składnik kawy wpływa na starzenie się mięśni

Kategorie: 

Źródło: tg

Organiczny związek trygoneliny występujący w kawie może poprawiać zdrowie i funkcjonowanie mięśni. Do takiego wniosku doszła międzynarodowa grupa badaczy. Trygonellina to naturalny związek organiczny, drugi po kofeinie najważniejszy związek w kawie. Substancja ta występuje także w nasionach kozieradki i dyni, a także w organizmie człowieka.

 

Naukowcy z Nestlé Research w Szwajcarii i Yong Loo Lin School of Medicine na Uniwersytecie Narodowym w Singapurze odkryli, że trygonellina może wpływać na starzenie się mięśni. Stężenie tej substancji w surowicy było niższe u osób starszych, u których zdiagnozowano sarkopenię, tj. stan, w którym zmiany komórkowe zachodzące podczas starzenia stopniowo osłabiają mięśnie organizmu i prowadzą do przyspieszonej utraty masy i siły mięśniowej oraz zmniejszenia zdolności fizycznej do samodzielnego życia bez wsparcia krewnych lub personelu medycznego.

 

Do cech charakterystycznych sarkopenii należą dysfunkcyjne mitochondria (wytwarzają niewystarczającą ilość energii) i niski poziom dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego (NAD+). Poziom NAD+ można zwiększyć za pomocą niezbędnego aminokwasu L-tryptofanu i form witaminy B3, takich jak niacyna, nikotynamid, rybozyd nikotynamidu i mononukleotyd nikotynamidu. Nowe badania wykazały, że trygonellina, strukturalnie spokrewniona z niacyną, poprawia aktywność mitochondriów i zwiększa poziom NAD+ w surowicy. To powiązanie, jak odkryli naukowcy, dotyczy glisty Caenorhabditis elegans, myszy i ludzi.

 

W badaniu na ludziach autorzy zbadali biopsje mięśni od 20 chińskich mężczyzn w wieku 65–79 lat z udokumentowaną sarkopenią, a także grupę kontrolną składającą się z 20 zdrowych osób w tym samym wieku. Otrzymane próbki z biopsji potraktowano jodkiem trygonelliny, a następnie komórki analizowano pod kątem oznak sarkopenii.

 

Naukowcy oparli się również na badaniu przeprowadzonym wcześniej w Iranie na próbie 186 mężczyzn w wieku powyżej 60 lat, którzy wzięli udział w badaniu epidemiologicznym Bushehr dotyczącym żywienia osób starszych. Zmierzono im siłę chwytu za pomocą dynamometru cyfrowego (trzy powtórzenia na każdą rękę, stosując najwyższą średnią siłę chwytu dla najsilniejszej ręki) i określono ich wskaźnik masy ciała. Ponadto eksperci ocenili dietę osób starszych, badając całą żywność i napoje, które spożyli w ciągu 24 godzin.

 

W obu badaniach mierzono metabolity tryptofanu i witaminy B3. Naukowcy uzyskali informacje na ich temat, analizując próbki krwi żylnej, które uczestnicy badania oddawali na pusty żołądek.

 

Ponieważ dieta i aktywność fizyczna wpływają na styl życia człowieka i mogą wspierać zdrowie mięśni podczas starzenia, wyniki badania zachęciły naukowców: „Z przyjemnością odkryliśmy, że naturalnie występująca cząsteczka z pożywienia wchodzi w interakcję z komórkowymi oznakami starzenia. Korzyści trygoneliny dla metabolizmu komórkowego i zdrowia mięśni podczas starzenia oferują obiecujące możliwości.”

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj