Dwukilometrowy drapacz chmur powstanie na północ od Rijadu

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Arabia Saudyjska, znana ze swoich ambitnych i nieszablonowych projektów architektonicznych, znów zaskakuje świat. Według doniesień, brytyjskie studio projektuje gigantyczny, ponad dwukilometrowy wieżowiec, który ma stanąć na północ od stolicy kraju - Rijadu. Jeśli plany zostaną zrealizowane, konstrukcja ta będzie prawdziwym rekordzistą, znacznie przewyższając wysokość obecnego lidera - Burj Khalifa w Dubaju.

 

Informacje na temat tego śmiałego przedsięwzięcia zostały opublikowane przez brytyjski magazyn architektoniczny "Architects' Journal". Zgodnie z przekazanymi danymi, wieżowiec ma być zlokalizowany w pobliżu międzynarodowego lotniska im. Króla Khalida, którego rozbudową również zajmuje się renomowana pracownia Foster + Partners. Jak dotąd, najwyższą konstrukcją w Rijadzie jest 10-letnia wieża PIF Tower, mierząca 385 metrów, zaprojektowana przez biuro HOK oraz lokalną firmę Omrania.

 

Plany Saudyjczyków nie kończą się jednak na tej imponującej budowli. Wkrótce w mieście ma stanąć również 400-metrowy wieżowiec Mukaab, mający kształt sześcianu i wyglądający, jakby był cały ze złota. Tak śmiałe i ambitne projekty budzą jednak wiele wątpliwości wśród obserwatorów.

 

Jeśli dwukilometrowy drapacz chmur faktycznie powstanie, będzie on ponad dwukrotnie wyższy od obecnego rekordzisty - 828-metrowego Burj Khalifa w Dubaju. Nawet saudyjski projekt Jeddah Tower, który ma osiągnąć wysokość 1 kilometra, będzie stanowił zaledwie połowę planowanej konstrukcji. Również najwyższy budynek w Stanach Zjednoczonych, One World Trade Center, będzie miał połowę wysokości tego niezwykłego przedsięwzięcia.

 

Oczywiście, tak gigantyczna skala budowli niesie ze sobą szereg wyzwań technicznych. Kwestie takie jak obciążenie wiatrem na tak dużej wysokości czy zdolność gruntu do utrzymania tak ogromnego ciężaru, będą wymagały szczególnej uwagi projektantów i inżynierów. Nie bez znaczenia są również astronomiczne koszty, które z pewnością będą związane z realizacją tego projektu.

 

Warto jednak zauważyć, że Arabia Saudyjska już wcześniej udowodniła, iż potrafi przełamywać bariery i realizować pozornie nierealne plany. Przykładem może być budowa 170-kilometrowego miasta Neom, nad którym prace trwają pomimo początkowego braku wiary w powodzenie tego przedsięwzięcia.

 

Czy zatem dwukilometrowy drapacz chmur w Rijadzie również stanie się rzeczywistością? Pytań na ten temat jest obecnie więcej niż jednoznacznych odpowiedzi. Jedno jest jednak pewne - Arabia Saudyjska nie przestaje zaskakiwać świata swoją wizjonerską i nieszablonową myślą architektoniczną. Pozostaje śledzić dalsze doniesienia na temat tego śmiałego projektu i obserwować, jak kraj ten podejmuje wyzwanie stworzenia jednej z najbardziej imponujących konstrukcji na świecie.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj